środa, 19 listopada 2014

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie 05.11.br.

W Muzeum Drukarstwa w Cieszynie w 2004 roku powstała pracownia graficzna, która pozwala uczestnikom zajęć na zapoznanie się z podstawowymi technikami graficznymi. 
Wykonane matryce przez dzieci naszej szkoły, zostały odbijane samodzielnie na starej prasie graficznej.















Muzeum Drukarstwa w Cieszynie to miejsce niezwykłe. Stara, utrzymana w klimacie XIX w. drukarnia, przenosi licznie ją zwiedzających w świat dawno zapomniany. Oświetlane świecami i lampami naftowymi pomieszczenia tworzą atmosferę, jaka towarzyszyła pierwszym powstającym tu drukom. Pan przewodnik snuje opowieść, a słuchający widzą oczami wyobraźni pochylone nad kształtami postacie dawnych zecerów, układających mozolnie z pojedynczych czcionek, w ciszy i skupieniu kolumny opasłych ksiąg.







Połowa lat 80. XIX w. przynosi pomysł linotypu czyli tworzenia i odlewania z ciekłego stopu ołowiowego, połączonych z sobą w linię czcionek.
Monotyp wynaleziony w 1887 roku umożliwia mechaniczne kodowanie tekstu na papierowej taśmie. Natomiast kolejna maszyna odczytując kodowaną taśmę z roztopionego w kotle ołowiu odlewa pojedyncze czcionki tworzące całe kolumny książkowe
Boston, Mercedes, Grafopress i inne maszyny drukujące odbijają tekst na papier...











Moment łączenia luźnych zadrukowanych w maszynowni arkuszy, w blok książkowy. 






 Poprzez cały żmudny proces archaicznego wypukłego sposobu drukowania, uświadamiamy sobie w jak trudnych warunkach pracowano by powstała książka. 
Od teraz popatrzmy na nią inaczej...z szacunkiem...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz